چگونه حساب وکالتی باز کنیم؟

اخبار بازار ایران؛ فرحناز زرین‌تیغ  بورس کالای ایران بستری که همه خریداران شرایط برابری دارند و به عبارتی هیچ خریداری برتری نسبت به خریدار دیگر ندارد. از این رو همه مصرف کنندگان خودرو در سراسر کشور که دارای شرایط خرید خودروی صفر از کارخانه خودروسازی طبق اطلاعیه‌های بورس کالا هستند امکان خرید خودرو از بورس را دارند. فقط کافیست با حدود ۱۰ دقیقه زمان، در سامانه صدور کد آنلاین بورس کالای یکی از شرکت‌های کارگزاری ثبت نام کرده و در پایان یک حساب وکالتی بورس کالا در یکی از بانک‌های عامل باز کنند. البته برخی بانک‌ها امکان گشایش حساب وکالتی بورس کالا را به صورت الکترونیکی فراهم کرده اند و در برخی بانک‌ها نیز خریدار باید یک بار به صورت حضوری مراجعه کند.

متقاضی باید پس از وارد کردن حساب وکالتی خود در سامانه مذکور و واریز مبلغ پیش پرداخت خرید خودرو در این حساب، اقدام به ثبت سفارش خودروی مورد علاقه خود کند. در این بخش نیز خریدار باید مبلغی که حاضر است تا آن سقف برای خرید خودرو رقابت کند را در سامانه ثبت کرده و در انتظار روز معامله باشد.

نحوه افتتاح حساب وکالتی

اگر در یکی از بانک‌های معرفی شده شماره حساب کوتاه مدت داشته باشید امکان تبدیل آن به حساب وکالتی وجود به عبارتی حساب وکالتی همان حساب کوتاه مدت است.
هامن طور که گفته شد برخی بانک‌ها امکان گشایش حساب وکالتی بورس کالا را به صورت الکترونیکی فراهم کرده اند و در برخی بانک‌ها نیز خریدار باید یک بار به صورت حضوری مراجعه کند.اگر در بانک‌های معرفی شده حساب بانکی ندارید باید به بانک مراجعه و یک حساب سپرده کوتاه مدت افتتاح کنید.
افرادی که قصد خرید خودرو از بورس کالا را دارند باید حتما یک حساب وکالتی بورس کالا افتتاح نمایند. برای افتتاح این حساب وکالتی ابتدا باید کد معاملاتی بورس کالای خود را از طریق یک کارگزاری مجاز که فعالیت بورس کالایی دارد دریافت و پس از آن یک معرفی‌نامه از سمت کارگزاری‌تان دریافت نمایید. این معرفی‌نامه را به یکی از بانک‌های ارائه‌دهنده خدمات حساب وکالتی برده و پس از افتتاح حساب وکالتی خود، آن را به کارگزاری معرفی کنند.

هشدار به کسانی که نمی توانند مبلغ کامل خودرو را کامل واریز کنند

افراد به یاد داشته باشند اگر در بورس کالا به‌عنوان برنده معرفی شود و نتواند باقی‌مانده پول را در موعد مقرر واریز کند یا به هردلیلی انصراف بدهد، باید مبلغ مشخص را به عنوان جریمه پرداخت کنند.

نکته دیگر این که محدودیتی برای افتتاح حساب وکالتی نداشته و می‌توانید اقدام به افتتاح حساب وکالتی به تعداد تمام کارگزاری‌ها و بانک‌های ارائه‌دهنده این خدمات نمایید. اما در نظر داشته باشید که برای هر کارگزاری تنها امکان معرفی یک حساب وکالتی دارید.

نحوه خرید خودرو از بورس کالا با حساب وکالتی

خرید خودرو در بورس کالا با داشتن حساب وکالتی در  هفت گام انجام می شود

  • گام اول : ثبت نام در سامانه سجام
  • گام دوم: ثبت نام در کارگزاری
  • گام سوم: بازکردن حساب وکالتی
  • گام چهارم: دریافت کد معاملاتی آنلاین بورس کالا
  • گام پنجم: وارد کردن حساب وکالتی
  • گام ششم: واریز قیمت پایه
  • گام هفتم: ثبت سفارش خرید خودرو

حساب وکالتی برای خرید خودرو از سایپا چگونه است؟

برای افتتاح حساب وکالتی بورس کالا، داشتن معرفی‌نامه از کارگزاری، الزامی است. اما برای افتتاح حساب وکالتی سایپا، نیازی به معرفی‌نامه ندارید و فقط کافی است که به یکی از شعب بانک‌هایی که از سوی شرکت سایپا معرفی می‌شود، مراجعه شود.

 در صورتی که در بانک های معرفی شده، حساب وکالتی افراد نداشته باشند ، ابتدا باید جهت افتتاح حساب در نزد یکی از آنها اقدام نمایید. سپس، آن را به حساب وکالتی، تغییر دهید. بعد از آنکه افتتاح حساب وکالتی سایپا را با موفقیت انجام دادید، بهتر است شماره شبا آن حساب را هم داشته باشید چراکه برای ثبت نام در سامانه‌های فروش اینترنتی خودروسازان، شماره شبا حساب وکالتی را هم از شما می‌خواهند.

لازم به ذکر است فرآیند در برخی از بانک ها به شکل برخط انجام می گیرد.

متقاضیان ثبت نام خودرو سایپا، پس از افتتاح حساب وکالتی، باید در مهلت زمانی اعلام شده توسط شرکت سایپا، وجوه موردنیاز را در حساب وکالتی واریز کنند چراکه در صورت عدم واریز وجه، ثبت نام خودرو برای آنها امکان‌پذیر نخواهد بود.

در صورتی که شرایط ثبت نام سایپا را داشته باشید و مراحل ثبت نام را بدرستی و با موفقیت انجام دهید، وجه اعلام شده در بخشنامه فروش سایپا، از حساب وکالتی شما کسر گردیده و پذیرش خودرو انجام می‌شود.  

حساب وکالتی ایران خودرو با سایپا چه تمایزی دارد؟

 افتتاح حساب وکالتی ایران خودرو، شباهت‌های زیادی به قوانین افتتاح حساب وکالتی سایپا دارد. مهم‌ترین این قوانین، این نکته است که داشتن حساب وکالتی ایران خودرو، فقط برای متقاضیان ثبت نام در طرح‌های فروش عادی این شرکت، الزامی شده است. بنابراین متقاضیان ثبت‌نام در طرح جوانی جمعیت ایران خودرو (ویژه مادران) یا متقاضیان طرح نوسازی ایران خودرو (ویژه خودروهای فرسوده)، نیازی به افتتاح حساب وکالتی ندارند.

در نهایت حساب وکالتی، دقیقا مشابه حساب کوتاه مدت بانکی است. بنابراین همان سودی که به سپرده کوتاه مدت بانکی تعلق می‌گیرد، برای حساب وکالتی نیز محاسبه شده و واریز می‌گردد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا