تولید خودرو به یک میلیون و ۲۳۰هزار دستگاه رسید

اخبار بازار ایران؛ فرحناز زرین تیغ _ سرپرست دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت از رشد ۶۱ درصدی تولید خودرو در بخش خصوصی طی سال جاری خبر داد و اعلام کرد: تولید خودرو در کشور طی در یازده ماهه امسال به یک میلیون و ۲۳۰ هزار دستگاه رسیده که نسبت به سال گذشته رشد ۶ درصدی را نشان می‌دهد.

«مهرداد خسروی» اظهار کرد: از ابتدای امسال تا پایان بهمن ماه حدود یک میلیون و ۲۳۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شده است که می‌توان گفت شاهد به ثمر نشستن برنامه‌های تحولی دولت سیزدهم در حوزه تولید و تنظیم بازار خودرو هستیم، به‌گونه‌ای که جریان تولید و عرضه خودرو وضعیت مناسبی دارد.

وی با بیان اینکه با عملی شدن واردات خودرو به سمت رقابتی شدن بازار حرکت کرده‌ایم، افزود: دو عارضه مزمن در بازار خودروی کشور طی سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ شکل گرفته بود که کاهش تولید خودروسازان به زیر یک میلیون دستگاه همراه با تولید خودروهای ناقص و همچنین تلاطم بازار خودرو بود. این موضوع بر اساس اجرای برنامه‌ها، مدیریت شد، به طوری در سال جاری هم همانند سال گذشته رشد تولید خودروی کامل را خواهیم داشت.

رشد ۳۴ درصدی تولید وانت در سال جاری

سرپرست دفتر صنایع خودروی وزارت صمت ادامه داد: در سال جاری حدود یک میلیون و چهل هزار دستگاه خودروی سواری تولید شده که در مقایسه با ۹۸۰ هزار دستگاه تولید مدت مشابه پارسال، رشد ۶ درصدی را نشان می‌دهد.

خسروی تاکید کرد: در مدت یاد شده ۱۵۲ هزار دستگاه خودروی وانت در کشور تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از ۳۴ درصد رشد برخوردار بوده است.

وی خاطرنشان کرد: تولید حدود ۳۴ هزار دستگاه انواع خودروی سنگین (کامیون، کامیونت و کشنده) و رشد ۱۰ درصد تولید در این حوزه، از دیگر آمار قابل ذکر است.

رشد ۶۱ درصدی تولید خودرو در بخش خصوصی

سرپرست دفتر صنایع خودروی وزارت صمت اضافه کرد: علاوه بر این، در یازده ماهه امسال حدود ۲۸۰ هزار دستگاه خودرو در بخش خصوصی تولید شد که در مقایسه با تولید ۱۷۳ هزار دستگاه مدت مشابه پارسال، حدود ۶۱ درصد رشد تولید را نشان می‌دهد.

خسروی گفت: سهم بخش خصوصی از تولید خودرو در کشور در یازده ماهه امسال ۲۳ درصد است.

وی افزود: ارائه تصویری روشن مبتنی بر اعداد و ارقام می‌تواند نقش مهمی در ارتقای یک صنعت و اصلاح کاستی‌های صنعت داشته باشد، از این‌رو دفتر صنایع خودرو به‌صورت منظم از سال گذشته گزارشی تحلیلی همراه با نمودارهای متنوع از تولید و سایر مختصات صنعت خودروی کشور را تحت عنوان آمارنامه صنعت خودرو منتشر می‌کند که هم اکنون آمارنامه بهمن‌ماه نیز منتشر شده است.

سرپرست دفتر صنایع خودروی وزارت صمت گفت: ارائه منظم این گزارش با جزییات کامل می‌تواند تصویری روشن از وضعیت صنعت خودروی کشور در حوزه تولید و زمینه‌ساز جلب مشارکت نخبگان برای ایجاد تحول در صنعت خودروی کشور باشد.

بر اساس این گزارش انتشار آمار شفاف تولید خودرو به صورت ماهیانه همراه با نمودارهای تحلیلی متنوع، از رویکردهای جدید وزارت صمت در دولت سیزدهم است که بازتاب مناسبی در رسانه‌های کشور داشته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا