رب گوجه فرنگی ۱۰۰ درصد گران شد

اخبار بازار ایران – سید محمد میررضوی درباره افزایش نرخ رب گوجه فرنگی گفت: خشکسالی نرخ گوجه فرنگی را در سال جاری افزایشی کرد. سال گذشته گوجه فرنگی ربی کیلویی از 800 تا 1200 تومان خریداری می‌شد این درحالیست که امسال نرخ پایه این محصول از 2000 هزار تومان تا 3700 تومان خریداری و تحویل کارخانه‌دار می‌شد.

وی با اشاره به افزایش 4 برابری قیمت گوجه فرنگی بیان کرد: قیمت رب گوجه فرنگی 4 برابر افزایش نداشت. قیمت قوطی رب گوجه فرنگی 22 هزار تومان بود اما امسال به حدود 30 هزار تومان رسیده است و گرانی رب گوجه فرنگی نسبت به افزایش نرخ سایر محصولات کمتر است.

دبیر سندیکای صنایع کنسرو ایران ادامه داد: در ابتدای فصل قیمت بریکس رب فله‌ای 250 تا 300 هزار تومان بود اما از آنجایی که رب با گوجه فرنگی گران تولید شده است قیمت هر بریکس به 750 هزار تومان رسیده است.

این فعال اقتصادی تصریح کرد: در حال حاضر کمبود گوجه نداریم و حتی میزان قابل توجهی گوجه به صورت فله به کشورهای حاشیه خلیج فارس و عراق صادر می‌شود.

وی با اشاره به افزایش نرخ صنایع پایان دستی، گفت: نرخ مواد اولیه، بسته بندی، قوطی درب ایزی‌اپن، کارتن، دستمزد کارگر و…. افزایش داشته است پس طبیعی است که نرخ این محصول بالا برود.

میررضوی با بیان اینکه کارخانه‌داران به‌دلیل عدم موفقیت در صادرات رب گوجه فرنگی مقداری مازاد رب داشتند، تصریح کرد: صادرات رب در سال گذشته به صورت مقطعی و یک ماه یک ماه آزاد می‌شد از این‌رو مقداری رب از سال گذشته در کارخانه‌ها موجود بود. بنابراین رب گوجه فرنگی وضعیت مناسب تری نسبت به سایر اقلام کنسروی در کشور دارد.

وی در پاسخ به این پرسش اگر رب در شیشه بسته‌بندی شود آیا شاهد کاهش نرخ این محصول خواهیم بود، بیان کرد: پرسش خوبی را مطرح کردید باید بگویم که در ابتدای سال جاری شیشه‌سازان 60 درصد نرخ خود را افزایش دادند. زمانی‌که ما دلایل این گرانی را از فعالان این حوزه جویا شدیم در پاسخ به ما گفتند درست است که تولید شیشه ارزبری ندارد اما هزینه دستمزدها و حمل مواد اولیه از معدن به کارخانه 2 برابر افزایش پیدا کرد.

میررضوی تصریح کرد: حدود 20 برند ملی در زمینه تولید رب گوجه فرنگی فعال است. من به مردم توصیه می‌کنم از این برندها نیاز خود را خریداری کنند چراکه کیفیت این محصولات قابل قیاس با محصولات متفرقه نیست همچنین سازمان‌های نظارتی تولید آنها را کنترل می‌کنند.

این فعال اقتصادی در پاسخ به این پرسش که این دیدگاه وجود دارد که در تولید رب گوجه فرنگی بیشتر از کدو حلوایی استفاده می‌شود تا گوجه فرنگی آیا چنین سخنی را تائید می‌کنید، بیان کرد: من به شدت به این سخن مخالفم چراکه قیمت کدو حلوایی به نسبت گوجه بیشتر است و در مقاطعی از سال این محصول در کشور کمیاب می‌شود. رنگ کدو زرد است و من شاهد استفاده از کدو به جای گوجه در هیچ واحد تولیدی نبودم.

 منبع: ایلنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا