این “مزرعه” سطح جدیدی از کشاورزی را نمایش می دهد! (+فیلم و عکس)

موبنا – یک مهندس نرم افزار در شرکت گوگل مزرعه ای را برای کشاورزی در سن کارلوس در نزدیکی شهر سان فرانسیسکو تاسیس کرده که آیرون اوکس نام دارد و به طور کامل توسط ربات ها اداره می شود. این مزرعه برای کاشت و تولید انواع سبزیجات به کار گرفته می شود. از جمله سبزیجات کاشته شده در این مزرعه می توان به کلم بروکلی، انواع کاهو، کلم پیچ و غیره اشاره کرد.

وی امیدوار است که بتواند هر سال ۲۶هزار گیاه و سبزی مختلف را از این مزرعه برداشت نماید. براندون الکساندر ۳۳ ساله کارکرد و نحوه اداره این مزرعه را به طور کلی متفاوت از مزرعه های سنتی توصیف کرده و می گوید در روش سنتی کاشت بذر انجام شده و بعد از چند ماه نگهداری از محصول و مواظبت عمل برداشت صورت می گیرد. روش یادشده از هزاران سال قبل دست نخورده باقی مانده است.

ironox feature 5

اما در مزرعه وی که حدود ۷۴۳ متر مربع وسعت دارد، از فناوری هوشمند برای پرورش انواع سبزیجات استفاده می شود. در این مزرعه خبری از خاک نیست و مواد تغذیه ای معدنی حل شده در آب جایگزین شده اند.

ironox feature 3

در این مزرعه هیدروپونیک هر بذر در یک محفظه لیوانی حاوی مواد مذکور قرار می گیرد و تمامی شرایط دقیقه به دقیقه از طریق استفاده از نورهای ال ای دی و مخازن انتقال و توزیع آب بررسی می شوند تا ابعاد، بافت و دیگر ویژگی های هر محصول کنترل شوند.

ironox feature 2

در این مزرعه از یک ربات ۴۵۰ کیلوگرمی به نام Angus برای انتقال و جابجایی صفحات بزرگ حاوی این گیاهان در حال رشد که در زیر آنها لوله های انتقال و توزیع آب نصب شده، استفاده شده است. بازوی این ربات قادر به انتقال و جایابی و کنترل و برداشت انواع گیاهان در حال رشد است.

ironox feature 1

حذف نیروی کار گسترده و نیاز به زمین های کشاورزی و خاک حاصل خیز، کاسته شدن از هزینه تولید انواع محصولات غذایی، افزایش امنیت غذایی و کنترل بهتر کیفیت محصولات از جمله مزایای استفاده از این روش است.

ironox feature 7

 منبع: فارس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا