بازارچه

آلودگی صوتی، دخانیات دوم است!

موبنا – محققان دانشگاه “نیویورک” اطلاعات حاصل از یک مطالعه پنج ساله راجع به “سر و صدا در شهرها” را گردآوری کردند تا بتوانند اثرات سر و صدا بر سلامت انسان را دریابند.

به طور کلی، دانشمندان بر این باورند که هر صوتی که بیشتر از ۵۰ دسی‌بل باشد، موجب افزایش اضطراب، فشار خون و خشم می‌شود و همچنین خطر ابتلا به حمله قلبی را نیز افزایش می‌دهد.

در حال حاضر محققان در حال بررسی راه‌هایی برای تغییر محدوده صداهای اطراف ما هستند و در تلاشند تا سلامت عمومی را از آسیب‌های حاصل از آلودگی صوتی، حفظ کنند.

تاکنون هیچ‌گونه مطالعه قطعی راجع به تغییر سر و صدای موجود در سطح شهر صورت نگرفته است. بنابراین انجام این مطالعه امری حیاتی تلقی می‌شود.

این محققان آلودگی صوتی را به عنوان “دخانیات دوم” نامیده‌اند.

“برادلی ویت” از فعالان این عرصه گفت: دهها سال طول می‌کشد تا مردم را از خطر این آلودگی آگاه کرد.

“ریک نیتسل”، مدیر “سیاست سلامت محیطی” دانشگاه “میشیگان” اظهار کرد، ما در آمریکا خیلی عقب‌تر از اروپایی‌ها و اقدامات آن‌ها هستیم.

در سال ۲۰۰۹، “اتحادیه اروپا” مقرراتی تنظیم کرد که میزان سرو صدا در شب را تا ۴۰ دسیبل کاهش دهد تا سلامت مردم حفظ شود. این محدوده صدایی در روز نیز ۵۰ دسیبل تعیین شد.

آمریکا برای مواجهه با مشکل آلودگی صوتی که روز به روز در حال افزایش است، بتن مخصوصی را در شهر تگزاس آزمایش می‌کند که میزان صدا در اتوبان‌ها را به طور میانگین، ۵.۸ دسیبل کاهش می‌دهد.

 منبع: ایسنا 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا