خواندنی

ثواب تلاوت سوره های قرآن

موبنا – ثواب تلاوت سوره بقره و آل عمران
«عن أبی بصیر عن أبی عبد الله ع قال من قرأ البقرة و آل عمران جاء یوم القیامة تظلانه علی رأسه مثل الغمامتین أو مثل الغیابتین؛ ابوبصیر از امام صادق (ع) روایت کرده است که فرمود: هر کس سوره بقره و آل عمران را بخواند، این دو سوره در روز قیامت مانند دو قطعه ابر یا دو سایبان بر او سایه می افکنند».

ثواب خواندن چهار آیه از اول سوره بقره، و آیة الکرسی و دو آیه بعد از آن، و سه آیه آخر همان سوره
«عن عمرو بن جمیع رفعه إلی علی بن الحسین ع قال قال رسول الله ص من قرأ أربع آیات من أول البقرة و آیة الکرسی و آیتین بعدها و ثلاث آیات من آخرها لم یر فی نفسه و ماله شیئا یکرهه و لا یقربه شیطان و لا ینسی القرآن؛ عمروبن جمیعبدون ذکر نام راویان پیش از خود از امام زین العابدین (ع) روایت کرده است که رسول خدا (ص) فرمود: کسی که چهار آیه از اول سوره بقره، و آیة الکرسی را با دو آیه پس از آن، و سه آیه پایانی آن سوره را (با هم) تلاوت کند هیچ گزندی به جان و مال او نمی رسد، و شیطان به او نزدیک نمی شود، و قرآن را از یاد نمی برد».

ثواب تلاوت آیة الکرسی به هنگام خواب و بعد از هر نماز
«عن إبراهیم بن مهزم عن رجل سمع أبا الحسن الرضا ع یقول من قرأ آیة الکرسی عند منامه لم یخف الفالج إن شاء الله و من قرأها بعد کل صلاة لم یضره ذو حمة؛ ابراهیم بن مهزم از قول مردی روایت کرده است که امام رضا (ع) می فرمود: کسی که به هنگام خواب، آیة الکرسی را بخواند، به خواست خدا به بیماری فلج مبتلا نمی شود، و کسی که این سوره را در تعقیبات هر نماز بخواند، هیچ گزنده ای به او آسیب نمی رساند».

ثواب تلاوت سوره نساء در هر جمعه
«عن عمروبن زر بن حبیش عن أمیر المؤمنین ع قال من قرأ سورة النساء فی کل جمعة أومن من ضغطة القبر؛ زربن حبیشاز امیر المؤمنین علی (ع) روایت کرده است که فرمود: کسی که سوره نساء را در هر جمعه بخواند، از فشار قبر در امان خواهد بود».

ثواب تلاوت سوره مائده
«عن أبی الجارود عن أبی جعفر ع قال من قرأ سورة المائدة فی کل یوم خمیس لم یلتبس إیمانه بظلم و لم یشرک به أبدا؛ابوالجارود از امام محمد باقر (ع) روایت کرده است که فرمود: کسی که سوره مائده را در هر پنجشنبه تلاوت کند ایمانش به ظلم آلوده نمی گردد، و هرگز شرک نخواهد ورزید».

ثواب تلاوت سوره انعام
1- «عن أبی صالح عن ابن عباس قال من قرأ سورة الأنعام فی کل لیلة کان من الآمنین یوم القیامة و لم یر بعینه النار أبدا؛ابوصالح از ابن عباس نقل کرده است که: اگر کسی سوره انعام را در هر شب تلاوت کند در روز قیامت از زمره کسانی باشد که در امانند، و هرگز آتش جهنم را به چشم نخواهد دید».
2- «و قال أبو عبد الله ع نزلت سورة الأنعام جملة واحدة شیعها سبعون ألف ملک حتی نزلت علی محمد ص فعظموها و بجلوها فإن اسم الله فیها فی سبعین موضعا و لو علم الناس ما فیها ما ترکوها؛ و امام صادق (ع) می فرمود: تمام سوره انعام در یک مرتبه نازل شد، و هفتاد هزار فرشته آن را بدرقه کردند تا آنکه بر محمد (ص) فرود آمد، پس آن را بزرگ و گرامی بدارید، چرا که اسم خداوند در هفتاد جای این سوره آمده است، و اگر مردم می دانستند که چه ها در آن نهفته شده است، هرگز (تلاوت) آن را ترک نخواهند کرد».

ثواب تلاوت سوره اعراف در هر ماه
«عن أبی بصیر عن أبی عبد الله ع قال من قرأ سورة الأعراف فی کل شهر کان یوم القیامة من الذین لا خوف علیهم و لا هم یحزنون فإن قرأها فی کل جمعة کان ممن لا یحاسب یوم القیامة أما إن فیها محکما فلا تدعوا قراءتها فإنها تشهد یوم القیامة لمن قرأها؛ ابوبصیر از امام صادق (ع) روایت کرده است که فرمود: هر کس سوره اعراف را در هر ماه تلاوت کند، در روز قیامت از جمله کسانی خواهد بود که خوفی بر ایشان نیست و محزون نخواهند بود، و اگر در هر جمعه آن را بخواند از کسانی خواهد بود که در روز قیامت بر آنان حسابی نیست، و همانا که در این سوره یکی از محکمات قرار دارد پس تلاوت آن را ترک مکنید، زیرا در روز قیامت برای هر کس که آن را تلاوت می کند، شهادت خواهد داد».

ثواب تلاوت سوره انفال و سوره توبه
«عن أبی بصیر عن أبی عبد الله ع قال من قرأ سورة الأنفال و سورة براءة فی کل شهر لم یدخله نفاق أبدا و کان من شیعة أمیر المؤمنین ع؛ ابوبصیر از امام صادق (ع) روایت کرده است که فرمود: هر کس سوره انفال و سوره برائت را در هر ماه بخواند، هرگز در دل او نفاق راه نیابد و از شیعیان امیر المؤمنین (ع) بشمار آید».

ثواب تلاوت سوره یونس
«عن فضل [فضیل الغسان عن أبی عبد الله ع قال من قرأ سورة یونس فی کل شهرین أو ثلاثة لم یخف علیه أن یکون من الجاهلین و کان یوم القیامة من المقربین؛ فضیل رسان از امام صادق (ع) روایت کرده است که فرمود: هر کس سوره یونس را در هر دو یا سه ماه تلاوت کند، بیم آن را نخواهد داشت که مبادا از گروه نادانان باشد، و در روز قیامت از مقربان درگاه ربوبی خواهد بود».

ثواب تلاوت سوره هود
عن فروة بن الآجری عن أبی جعفر محمد بن علی ع قال من قرأ سورة هود فی کل جمعة بعثه الله عز و جل یوم القیامة فی زمرة النبیین و لم یعرف له خطیئة عملها یوم القیامة؛ فروه بن آجری از امام محمد باقر (ع) روایت کرده است که فرمود: هر کس سوره هود را در هر جمعه بخواند، خداوند متعال در روز قیامت در گروه پیامبران محشورش می کند، و در آن روز گناهی بر او دیده نخواهد شد (گناهان او آمرزیده شده است)».

ثواب تلاوت سوره یوسف
عن أبی بصیر عن أبی عبد الله ع قال من قرأ سورة یوسف ع فی کل یوم أو فی کل لیلة بعثه الله تعالی یوم القیامة و جماله مثل جمال یوسف ع و لا یصیبه فزع یوم القیامة و کان من خیار عباد الله الصالحین و قال إنها کانت فی التوراة مکتوبة؛ ابوبصیر از امام صادق (ع) روایت کرده است که فرمود: هر کس سوره یوسف را در هر روز یا هر شب بخواند، خداوند متعال او را در روز قیامت به زیبائی حضرت یوسف (ع) بر می انگیزد، و او را هراس روز قیامت بر نمی گیرد، و از جمله بندگان نیکوکار خدا خواهد بود. و نیز فرمود: این سوره در تورات هم آمده است».

ثواب تلاوت سوره رعد
عن الحسین بن أبی العلاء عن أبی عبد الله ع أنه قال من أکثر قراءة سورة الرعد لم یصبه الله بصاعقة أبدا و لو کان ناصبیا و إذا کان مؤمنا أدخل الجنة بلا حساب و یشفع فی جمیع من یعرفه من أهل بیته و إخوانه؛ حسین بن ابی العلاء از امام صادق (ع) روایت کرده است که فرمود: هر کس سوره رعد را بسیار بخواند، خداوند هرگز او را به صاعقه هلاک نمی سازد هر چند که از دشمنان اهل بیت عصمت و طهارت باشد، و اگر مؤمن باشد (به خدا و رسول و امامت اهل بیت ایمان داشته باشد) خداوند او را بدون حساب وارد بهشت می کند، و شفاعت او درباره همه افراد خاندان و برادران (ایمانیش) پذیرفته می شود».

 منبع: قدس آنلاین

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا