دولت آب پاکی را روی دست «دماوند» ریخت

مدیران سازمان غذا و دارو با ارائه مستندات جدید، از تخلف شرکت آب معدنی دماوند خبر دادند.

دکتر حسین رستگار ضمن ارائه مستندات مربوط به آزمایش های آب های بسته بندی دماوند، گفت: آب آشامیدنی این برند دارای میکروب «سودوموناس» بود که این موضوع از نظر ضوابط بهداشتی و فنی قابل قبول نیست و باید در این شرایط خط تولید اصلاح شود. به این ترتیب دستور اصلاح خط تولید داده و مقرر شد که تمام پچهای آب آشامیدنی دماوند قبل از ورود به بازار تاییدیه آزمایشگاه مرجع غذا و دارو را داشته باشند.

وی در مورد آب معدنی دماوند نیز گفت: آب معدنی از آب چاه تامین می‌شود. بررسی های انجام شده در چاه مربوطه نیز میکروب «اشرشیاکولی» و «کلیفرم» را نشان داد که این موضوع نیز از نظر استانداردهای ملی و ضوابط بهداشتی و فنی سازمان غذا و دارو پذیرفته شده نیست. به همین دلیل پروانه آب معدنی دماوند به کلی تعلیق شد.

رستگار با بیان اینکه آزمایشگاه مرجع کنترل غذا و دارو بسیار پیشرفته بوده و به لحاظ میکروبیولوژی بسیار قوی است، افزود: این آزمایشگاه مورد تایید سازمان جهانی بهداشت است. روش‌هایی هم که در این آزمایشگاه به کار گرفته می‌شود از استانداردهای ملی برخوردارند. نتایج تمام آزمایش‌های انجام شده به صورت مستند موجود است.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر آنکه مسئولان شرکت آب معدنی دماوند اظهار داشته‌اند که از سازمان غذا و دارو هیچ اخطاریه‌ای دریافت نکرده‌اند گفت: در جلسه‌ای با مدیرعامل، مسئول فنی و رییس انجمن آب‌های بسته‌بندی تمام این موارد را به آن‌ها اعلام کردیم و تذکرات لازم را دادیم. به صورت مکتوب نیز از آن‌ها امضا گرفته و مقرر شد تا زمانی که اصلاح خط تولید آب آشامیدنی دماوند برای ما محرز نشود تمام پچ‌های تولیدی این برند قبل از حضور در بازار تاییدیه آزمایشگاه‌های مرجع را بگیرند.

رستگار همچنین در پاسخ به سئوالی درباره وجود فاضلاب انسانی در آب معدنی دماوند گفت: یکی از منشاهای اشرشیاکولی می تواند فاضلاب یا کودهای مورد استفاده در زمین ها باشد. به همین دلیل پروانه آب معدنی دماوند کلا تعلیق شد.

دکتر هدایت حسینی مدیرکل نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو، در واکنش به اظهارات مدیر شرکت آب معدنی دماوند مبنی بر اینکه حدود دو سال است آب معدنی دماوند تولید نمی‌شود، گفت:‌ در ارزیابی‌های انجام شده در ۶ ماه دوم سال ۹۳ و همچنین 6 ماه اول سال ۹۴ مواردی از این آب معدنی در بازار بود که توسط آزمایشگاه مرجع مورد آزمایش قرار گرفت و وجود آلودگی در آن مشخص شد، به همین دلیل تولید آب معدنی دماوند به صورت کامل متوقف و پروانه آن باطل شد چرا که آب معدنی باید بدون پالایش از عمق زمین وارد بطری شود و در عین حال باید عاری از آلودگی باشد. این در حالی است که این ضوابط در مورد آب معدنی دماوند انجام نمی‌شود .

وی درباره آب آشامیدنی نیز گفت: آب آشامیدنی نیز باید مورد سالم‌سازی قرار گیرد. به همین دلیل به دلیل وجود میکرو ارگانیزم‌ها به شرکت مربوطه اخطارهای لازم داده شد و جلسه‌ای نیز با مدیران و مسئول فنی و همچنین رئیس انجمن آب های بسته‌بندی برگزار و موارد مربوطه به آنها اعلام شد.

حسینی افزود: در مجموع درباره آب آشامیدنی دماوند خواسته‌ایم که اصلاحات لازم انجام شود. در حال حاضر دماوند تنها مجاز به عرضه آب آشامیدنی است.

وی گفت: دماوند آب معدنی را پس از پالایش و فرآوری به بازار عرضه می‌کرد این در حالی است که مبنای عرضه آب معدنی آن است که باید بدون پالایش و فرآوری وارد بطری شده و عرضه شود. آب معدنی باید مستقیما از سفره آب زیرزمینی برداشت شود که این موارد در مورد آب معدنی دماوند صدق نمی کرد. آب آشامیدنی دماوند هم که به دلیل وجود میکروارگانیزم تذکرات لازم را در یافت کرد.

حسینی در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر چرایی توبیخ مسئول فنی آب معدنی دماوند گفت: مسئول فنی، متولی فنی و بهداشت واحد تولیدی است و هر واحد تولیدی ملزم است یک نفر را در این زمینه معرفی کند. مسئول فنی واحدهای تولیدی نماینده وزارت بهداشت نیستند. در مجموع باید صلاحیت مسئول فنی این شرکت هم بررسی شود. اما اصلاحاتی که از این شرکت خواسته‌ایم همچنان در حال انجام است.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه برخی‌ها عنوان می‌کنند با اعلام نام برند دماوند اعتبار این برند مورد خدشه قرار گرفته است گفت: سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت مسئول سلامت مردم هستند. سازمان غذا و دارو سازمانی مستقل است و وظیفه حفظ سلامت مردم را بر عهده دارد. بر همین اساس پایش‌های‌مان را به صورت مستمر در سطح عرضه انجام می‌دهیم. در این زمینه نیز با کسی تعارف نداریم و از هیچ قصور و نکته‌ای چشم‌پوشی نخواهیم کرد. مرجع ما هم در این موضوع آزمایشگاه کنترل غذا و داروی کشور است.

حسینی گفت: در مورد آب آشامیدنی دماوند نیز دو خواسته داشتیم، ابتدا اینکه مسیر تولید آب معدنی را ببندند که آخرین گزارش‌ها حاکی از آن است که قسمت بای‌پس بسته شده است. خواسته دوم ما نیز شستشوی ویژه خط تولید آب آشامیدنی با روش‌های جدید بود که به نظر می رسد این موضوع نیز در حال اصلاح و انجام است.

176/