مرگ در کمین افراد چاق

پیش از این محققان دانشگاه ایالتی فلوریدا پی برده بودند افرادی که تبعیض وزنی را تجربه می‌کنند، بیشتر احتمال دارد چاق شوند، به مشکلات سلامتی مزمن دچار شوند یا این که رضایت کمتری از زندگی داشته باشند.

حال تحقیقات جدید نشان می‌دهد این افراد در معرض خطر بالای مرگ نیز قرار دارند، نه به این دلیل که اضافه وزن دارند، بلکه به دلیل تاثیرات ظاهری این تبعیض. دانشمندان داده‌های مربوط به ۱۸ هزار نفر را بررسی کردند و افرادی که تبعیض وزنی را تجربه کرده بودند را با آن‌هایی که چنین تبعیضی را تجربه نکرده بودند، مقایسه نمودند.

محققان دریافتند افرادی که تبعیض وزنی را تجربه می‌کنند، ۶۰ درصد بیشتر در دوران بعدی زندگی در معرض خطر مرگ قرار دارند.

دانشمندان در پژوهش‌های خود شاخص توده وزنی، سلامت ذهنی، بیماری، علائم افسردگی، سابقه مصرف سیگار و فعالیت جسمانی را به عنوان شاخص‌های خطر مرگ در نظر گرفته بودند اما تاکنون تبعیض وزنی بررسی نشده بود. این نخستین باری است که پژوهشگران تبعیض وزنی را با خطر بالای مرگ مرتبط دانسته اند.

تحقیقات قبلی نشان داده بود مسخره‌کردن یک شخص با هدف مجاب‌کردن وی برای کم‌کردن وزن، در درازمدت دارای اثرات متضادی خواهد بود.

در واقع، افرادی که به دلیل وزن بالایشان مسخره می‌شوند، بیشتر احتمال دارد رفتارهایی مانند اجتناب از ورزش‌کردن و خوردن ناسالم را انجام دهند که منجر به چاقی بیش از حد می‌شوند. پژوهش جدید نشان می‌دهد این رویکرد کارساز نیست و دارای پیامدهای بسیار جدی خواهد بود.

بر اساس یافته‌های دانشمندان علوم رفتاری در این تحقیق، تبعیض وزنی صرف‌نظر از شاخص توده وزنی، با خطر بالای مرگ ارتباط دارد.

176/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا