۸درصد خانه‌های خالی پردیس وارد بازار مسکن شد

اخبار بازار ایران خلیل محبت‌خواه با یادآوری این‌که 4500 واحد مسکونی خالی در شهر جدید پردیس شناسایی و برای اخذ مالیات به سازمان امور مالیاتی معرفی شده است، اظهار کرد: اخیراً 1500 واحد خالی دیگر نیز شناسایی شده است که به‌زودی آنها را به سازمان امور مالیاتی معرفی می‌کنیم.

وی افزود: تاکنون 500 خانه خالی وارد بازار مسکن شده است.

در همین راستا وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر این‌که “میزان معرفی خانه‌های خالی مشمول مالیات به سازمان امور مالیاتی طی 2 دهه اخیر بی‌سابقه بوده است”، اظهار کرد: از سوی دیگر تعداد برگه تشخیص مالیاتی صادرشده توسط سازمان امور مالیاتی برای مالکان خانه‌های خالی نیز بی‌سابقه بوده است.

مهرداد بذرپاش با اشاره به این‌که خیلی از نهادهای مالی، بانک‌ها و مؤسسات مالی خانه خالی در اختیار دارند، ادامه داد: خیلی از انبوه‌سازان نیز واحدهای مسکونی ساخته‌شده را عرضه نکرده‌اند که صدور برگه مالیاتی، عرضه مسکن به بازار بیشتر شده که اتفاق مهمی است.

وی با اشاره به تجربه سایر کشورها برای کنترل بازار مسکن، گفت: همین سیاست را برای جلوگیری از احتکار زمین اجرایی می‌کنیم، بر این اساس مطابق مصوبه شورای‌عالی شهرسازی و معماری، زمین‌هایی که 10 سال از زمان مجوز‌های مربوط به کاربری مسکونی آنها می‌گذرد و مالکان برای صدور پروانه ساخت درخواست نداده‌اند، یا این‌که پروانه ساخت دارند اما عملیات اجرایی ساخت‌وساز را آغاز نکرده‌اند، تغییر کاربری داده خواهند شد.

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: این کار باعث خروج زمین‌ها از احتکار می‌شود و  در واقع با این دو اقدام می‌توانیم قیمت مسکن و زمین را کنترل کنیم.

منبع: تسنیم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا