واردات نفت چین از ایران رکورد زد

اخبار بازار ایران – به گزارش وبگاه رویترز در گزارشی آورده است:

واردات نفت چین از ایران به بالاترین میزان خود رسیده است؛ زیرا ایران تولید خود را با وجود تهدیدهای آمریکا درباره وضع تحریم‌های بیشتر برای این کشور، افزایش می‌دهد.

تحریم‌های فعلی ایران از سوی آمریکا بر سر برنامه هسته‌ای این کشور اجرا شد. قانونگذاران آمریکایی به دنبال اِعمال فشار بیشتر به ایران پس از حملات ۷ اکتبر (۱۵ مهر) به رژیم صهیونیستی از سوی حماس هستند؛ زیرا از مدت‌ها پیش، ایران از حماس حمایت کرده است؛ البته تهران هر گونه دخالت در این حملات را رد کرده است.

قانونگذاران آمریکایی در حال حاضر در حال بررسی قانونی هستند تا آن را بر بنادر و پالایشگاه‌های خارجی که نفت صادر شده از ایران را پردازش می‌کنند، تحمیل کنند.

چین، بزرگ‌ترین واردکننده نفت خام جهان و بزرگ‌ترین مشتری ایران است و بر اساس داده‌های شرکت ورتکسا، به طور متوسط روزانه ۱.۰۵ میلیون بشکه نفت ایران را در ۱۰ ماهه اول سال ۲۰۲۳ میلادی خریده است. این میزان، ۶۰ درصد بیشتر از بیشترین میزان نفت خریداری‌شده توسط چین پیش از تحریم‌ها است که توسط گمرک این کشور در سال ۲۰۱۷ میلادی ثبت شده بود. این در حالی است که از سال ۲۰۲۱، واشنگتن بیش از ۱۸۰ فرد و نهاد مرتبط با بخش‌های نفت و پتروشیمی ایران را تحریم کرده است.

منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا