هند، بریتانیا را از پنج اقتصاد برتر جهان خارج کرد

اخبار بازار ایران – راشاتودی، بلومبرگ روز جمعه گزارش داد که هند پس از سبقت گرفتن از بریتانیا، در سه ماه پایانی سال 2021 به پنجمین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شده است.

براین اساس اندازه اقتصاد هند به صورت «اسمی» در سه ماهه منتهی به مارس 854.7 میلیارد دلار بود، در حالیکه این رقم برای بریتانیا 816 میلیارد دلار است.

این دومین باری است که هند از نظر اقتصاد از بریتانیا پیشی گرفته است. این کشور آسیای جنوبی اکنون از ایالات متحده، چین، ژاپن و آلمان عقب‌تر است و انتظار می‌رود که تولید ناخالص داخلی خود را به بیش از 7 درصد افزایش دهد.

این گزارش چند روز پس از انتشار داده‌های تولید ناخالص داخلی دهلی نو برای سه ماهه اول منتشر شد که نشان می‌دهد اقتصاد هند نسبت به مدت مشابه سال قبل 13.5 درصد رشد داشته است. این نرخ کمی کمتر از آن چیزی بود که بانک مرکزی هند انتظار داشت، اما نرخ رشد همچنان بالاترین نرخ رشد در بین کشورهای در حال توسعه بود.

در همین حال، بریتانیا در حال حاضر شاهد رشد سریع تورم در چهار دهه اخیر است. به گفته بانک انگلستان، کشوری که با بحران جدی هزینه زندگی دست و پنجه نرم می‌کند، با خطر رکود اقتصادی مواجه است که احتمالا تا سال 2024 ادامه یابد.

 منبع: ایلنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا