اخبار برگزیدهتصویریگجت های برگزیده

پتنت های تاریخی اما عجیب! (+تصاویر)

موبنا؛ علی مهدوی – سند ثبت اختراع یا حق امتیاز یا اندیشه‌گواه (به انگلیسی: Patent) حق انحصاری است که در قبال اختراع یا ایده‌ی ثبت شده به مخترع یا نماینده قانونی او اعطا می‌شود. انحصار مجموعه‌ای از حقوق منحصر به فردی است که از طرف دولت‌ها برای مدتی معین در عوض تنظیم و افشای عمومی جزئیات معین از یک روش، جریان عمل یا ترکیب خاصی از مفهوم (که به عنوان اختراع شناخته می‌شود) در اختیار شخص خاصی قرار می‌گیرد. بطوریکه آن مفهوم، اختراعی جدید، مفید یا مورد استفاده در صنعت شناخته شود.(ویکیپدیا)
در این مطلب نمونه‌هایی از اختراعات تاریخی و شگفت انگیز را می‌بینیم که خلاقیت مخترع آن‌ها را نشان می‌دهد و در کنار آن به اهمیت پتنت خواهیم پرداخت. به لیست اختراعات غیرطبیعی زیر نگاه کنید.


1 cork swimming suit 850

پاسکال پلنت در سال ۱۸۸۲ لباس شنای چوب پنبه‌ای را در لیست اختراعات ثبت کرد. طراحی لباس به گونه‌ای بود که بدن و دست و پا در آن راحت بود و آزادانه قابل حرکت بود. از نخ‌های بسیار محکم و تکه‌های کوچک چوب پنبه ساخته شده بود که این چوب پنبه به کاربر امکان می‌داد تا روی آب شناور باشد.


2 one wheeled vehicle 850

جان اتو در سال ۱۸۸۵ خودروی “تک چرخ” را اختراع کرد. یک نوع موتور تک چرخ که راننده در داخل آن نشسته و چرخ دستگاه به دور او می‌چرخید. یکی از ویژگی‌های مهم آن چتر بسیار کارآمدی بود که مسافر را همیشه در همه جا از باران و برف حفظ می‌کرد.


3 saluting hat 850

در سال ۱۸۹۶، جیمز سی بویل یک دستگاه “اظهار ادب” را طراحی کرد تا به کاربران در استفاده از آداب معاشرت کمک کند. این دستگاه کوچک داخل کلاه قرار می‌گرفت و به طور خودکار کلاه شخص را به نشانه سلام یا خداحافظی حرکت می‌داد. اما صداهای ناخوشایندی را هم تولید می‌کرد.


4 rocking bathtub 850

اتو ای. هانسل در سال ۱۹۰۰ “وان حمام نوسانی” را اختراع کرد. این نوآوری به گونه‌ای طراحی شده بود که وان با حرکت (بالا و پایین) آب را به تمام نقاط بدن کاربر می‌رساند. البته برای جلوگیری از هدررفت آب یک پوشش چرم نیز به وان اضافه شده بود که کاربر چیزی شبیه پیراهن یقه گرد را باید هنگام استحمام تحمل می‌کرد.


5 eye protector for chickens 850

اندرو جکسون جونیور در سال ۱۹۰۳ «محافظ چشم برای مرغ‌ها» را اختراع کرد. این اختراع باید از چشم مرغ‌ها در برابر حمله دیگر مرغ‌ها محافظت کند و امروز شما می‌توانید آن را با عنوان عینک چشم مرغی تهیه کنید.


6 double bicycle 850

برای کسانی که گاهی اوقات از جاذبه خسته می‌شوند، کارل لانگ “دوچرخه دوگانه برای حرکت در حلقه” را در سال ۱۹۰۵ اختراع کرد. اگر شما در هنگام چرخیدن در حلقه به بخش برعکس حلقه برسید، می‌توانید ادامه حرکت را با دوچرخه‌ی بالای سر خود انجام دهید.

پتنت یا حق ثبت اختراع جدید همواره یکی از جذاب‌ترین مباحث موجود در حوزه کسب و کار و برندینگ بوده است. زمانی که خلاقیت و نوآوری می‌تواند سودآوری محصول یا چرخه مالی یک کمپانی را برای تمام دوران تامین کند، پس شرکت‌های بزرگ و کوچک علاوه بر برنامه‌های راهبردی خود تلاش می‌کنند تا سهمی در این بخش داشته و اعتبار کسب و کار خود را به نوعی تضمین کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا