ساخت دستگاه تجزیه و تحلیل خون برای پیشگیری از حملات قلبی (+عکس)

دانشمندان تایوانی در حال توسعه یک بیوسنسور پزشکی ارزان هستند که می‌تواند قبل از اینکه دیر شود علائم سکته قلبی را به شما اطلاع دهد.

موبنا – آیا در معرض سکته قلبی هستید؟ دانشمندان دانشگاه ملی “تسینگ هوآ” (Tsing Hua) و دانشگاه ملی “چنگ کونگ” (Cheng Kung)تایوان، در حال توسعه یک بیوسنسور پزشکی ارزان هستند که می‌تواند قبل از اینکه دیر شود علائم سکته قلبی را به شما اطلاع دهد تا شما اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید.

F1.large

این دستگاه قابل حمل، بر پایه “نیترید گالیوم” (gallium nitride) و”ترازیستور تحرک الکترونی بالا”(high electron mobility transistor) ساخته شده است. این دستگاه با تجزیه و تحلیل تنها یک قطره خون انگشت، درعرض پنج دقیقه می‌تواند غلظت “پروتئین واکنشی سی. آر. پی” (CRP) در جریان خون را اندازه‌گیری کند.

سطوح بالای پروتئین سی. آر. پی نشان‌دهنده التهاب است که می‌تواند با حمله قلبی یا سکته قریب الوقوع یا بیماری “عروق کرونری” مرتبط باشد.

F2.large

اغلب بیوسنسورها ترکیبی از “ترانزیستور اثر میدان” (field-effect transistors)مبتنی بر سیلیکون‌های سنتی هستند، گرچه غلظت زیاد نمک در نمونه‌های خون می‌تواند در دقت وعملکرد آنها تاثیر بگذارد.

F3.large

گرچه نیترید گالیوم گران‌تر از سیلیکون است، اما این مشکل را ندارد. ترازیستور تحرک الکترونی بالا استفاده شده در این بیوسنسور جدید، بسیار کوچک است، بنابراین می‌تواند کاملا مقرون به صرفه باشد.

180208120028 heart attack exlarge 169

“یولین وانگ” (Yu-Lin Wang)استاد دانشگاه ملی تسینگ هوآ و یکی از نویسندگان این مطالعه می‌گوید: این دستگاه در نهایت به عنوان یک وسیله کوچک دستی ساخته خواهد شد که به آسانی می‌تواند از طریق بلوتوث یا Wi-Fi به یک گوشی هوشمند متصل شود. داده‌ها را می‌توان در یک برنامه جمع‌آوری کرد و کاربران می‌توانند این اطلاعات را به پزشکان خود ارسال کنند.

این تحقیق اخیرا در مجله ” ECS Journal of Solid State Science and Technology “منتشر شده است.

 منبع: ایسنا