نسخه جدید ربات آتش نشان آزمایش شد (+فیلم و عکس)

محققان نسخه جدیدی از ربات آتش نشان را آزمایش کرده اند که یک اپراتور انسانی از راه دور آن را کنترل می کند. این ربات می تواند مکان آتش سوزی را یافته و آن را خاموش کند.

موبنا – محققان ایتالیایی در انسیستو IIT-Istituto Italiano di Tecnologia به طور موفقیت آمیزی نخستین نسخه جدید و ارتقا یافته از روبات انسان نمای WALK-MAN را آزمایش کردند. این ربات برای پشتیبانی از آتش نشانان ساخته شده است.
پروژه WALK-MAN با بودجه اتحادیه اروپا انجام شده و دانشگاه پیزا در ایتالیا، کالج پلی تکنیک فدرال لوزان در سوییس، انستیستو فناوری کارلز رو در آلمان و دانشگاه کاتولیک دو لوا در بلژیک در آن همکاری داشته اند. این پروژه در ۲۰۱۳ میلادی آغاز شد و نسخه اصلی ربات در ۲۰۱۵ تکمیل شد.

WALK-MAN به وسیله یک اپراتور انسانی از راه دور کنترل می شود که لباسی مجهز به حسگرهای مختلف به تن دارد.

این ربات وارد ساختمان می شود، آتش را می یابد و سپس آن را خاموش می کند. سرربات دارای اسکنر سه بعدی لیزری، میکروفون و دوربین های ویدئو است که تصاویر زنده را برای اپراتور پخش می کند. ۳۲ موتور و صفحه کنترل برای هدایت بدن ربات به کار گرفته شده است. همچنین چهار حسگر نیرو و گشتاور (در دستان و پاهای گجت) و دو سرعت سنج در ربات نصب شده اند که توازن آن را حفظ می کنند.

به هرحال نسخه جدید WALK-MAN با ۱۸۵ سانتی متر قد و ۱۰۲ کیلوگرم وز از نسخه اصلی ۳۱ کیلوگرم سبک تر است. برای کاهش وزن ربات در ساخت بخش بالایی بدن آن از آلیاژ منیزیم و مواد کامپوزیت استفاده شده است.

این کاهش وزن سبب شده ربات بتواند پاهای خود را سریع تر تکان دهد، بنابراین بهتر می تواند توازن خود را حفظ کند. از سوی دیگر کاهش حجم و اندازه ربات سبب شده راحت تر بتواند از مسیرهای باریک و درها گذر کند.

walk man firefighting robot 1

همچنین WALK-MAN می تواند با کمک باتری دو ساعت فعالیت کند. یکی دیگر از موارد ارتقا یافته دستان ربات است. در نسخه جدید نسبت اندازه انگشتان و کف دست شباهت بیشتری به انسان یافته است. برای این منظور محرک های جدیدی در بازوها نصب شده است. هر یک از دستان ربات می توان ۱۰ کیلوگرم بار از زمین بلند کند.

این ربات در آزمایش ها توانست به طور موفقیت آمیز در را باز کند و وارد اتاق شود. در مرحله بعد یک شیر را ردیابی کرد و بست تا از نشت گاز جلوگیری کند. همچنین موانع موجود در مسیر را برداشت و با ردیابی آتش آن را خاموش کرد.

 منبع: مهر