درمان مالاریا با استفاده از ترکیبات خمیردندان! (+عکس و فیلم)

موبنا – یک “ربات دانشمند” به محققان در تشخیص ترکیبات موجود در “خمیردندان” کمک کرده است. این ترکیبات می‌توانند در مبارزه با بیماری “مالاریا” موثر واقع شوند.
robotscientist1801a
تیم تحقیقات با استفاده از ربات هوش مصنوعی “حوا” “تریکلوزان”(triclosan) موجود در خمیر داندان که یک عامل ضدباکتریایی است و از ایجاد “پلاک”(تجمع باکتری‌ها که در سطوح داخل دهان رشد کرده و به صورت لایه‌ای سفید یا زرد کمرنگ در سطح و بین دندان‌ها دیده می‌شود) روی سطح دندان جلوگیری می‌کند را شناسایی کردند و یافتند که این ماده می‌تواند به عنوان درمانی برای مالاریا استفاده شود.

ربات “حوا” توسط دانشمندان دانشگاه “منچستر” ،” آبریستویث ” و “کمبریج” و با هدف سرعت بخشی به پروسه کشف داروها توسعه یافت. این ربات قادر به غربالگری بیش از ۱۰ هزار ترکیب در روز است.

SWNS ROBOT EVE 01
به گفته سازمان بهداشت جهانی، تقریبا نیمی از جمعیت جهان در معرض خطر مالاریا هستند. در سال ۲۰۱۵، حدود ۲۱۲ میلیون نفر مبتلا به مالاریا و حدود ۴۲۹ هزار مورد مرگ و میر ناشی از مالاریا گزارش شد.
بیماری مالاریا ناشی از انگل‌هایی است که به وسیله نیش پشه‌های آلوده موسوم به “آنوفل” به انسان منتقل می‌شوند.
این انگل‌ها در ابتدا به کبد راه پیدا کرده و در آنجا بلوغ و تکثیر می‌یابند. سپس به گلبول‌های قرمز خون رفته و در نهایت در سراسر بدن پخش می‌شوند.

 منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا