خواندنی

سلاح کاربردی ناتو!

موبنا -«اشتایر آاوگ» یکی از کاربردی‌ترین سلاح‌های کاربردی سازمان ناتو محسوب می‌شود که در کشور اتریش به تولید می‌رسد. مدل اولیه این سلاح ۵٫۵۶ در ۴۵ میلیمتری نخستین بار در دهه ۱۹۶۰ میلادی در کارخانه «اشتایر مانلیچر» طراحی شد و در سال ۱۹۷۸ میلادی اسلحه نظامی جهانی (AUG) با نام StG توسط ارتش اتریش مورد پذیرش قرار گرفت تا جایگزین سلاح اتوماتیک StG 58 شود. این سلاح از سال ۱۹۷۸ میلادی به تولید انبوه رسید و همچنان به عنوان یکی از بازوهای استاندارد نیروهای مسلح و دیگر واحدهای پلیس اتریش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدل Steyr AUG A1 با لوله ۵۰۸ میلیمتری

1

این سلاح تهاجمی و مدل‌های مختلفی که از روی آن ساخته شد،‌ توسط ارتش کشورهای مختلف از جمله آرژانتین، استرالیا، بولیوی، اکوادور،‌ ایرلند، لوگزامبورگ، مالزی، نیوزیلند، عمان، عربستان سعودی، تونس، پاکستان، نیروی دفاعی جزایر فالکلند و، سازمان مهاجرت و گمرک آمریکا مورد استفاده قرار گرفت.

مدل StG 77

2

این سلاح تهاجمی به گونه‌ای طراحی شده است که کشیدن ماشه تا نیمه راه آن را به یک تفنگ نیمه اتوماتیک تبدیل می‌کند و اگر ماشه تا آخر کشیده شود، فرد نظامی یک تفنگ تمام اتوماتیک را در اختیار دارد. مکانیسم امنیتی این سلاح شامل پیچ متقابل و دکمه ایمنی در بالای دسته قرار گرفته است تا دسترسی به آن آسان باشد. سلاح همیشه در حالت غیرفعال به‌سر می‌برد و تا زمانی که به صورت مکانیکی ماشه آن کشیده نشود،‌ در حالت آتش قرار نمی‌گیرد. برخی از مدل‌های این سلاح سیستم قفل خودکار (ALO) را در خود جا داده‌اند که به صورت مستقیم با ماشه در ارتباط است. انواع مختلف این مدل «اشتایر آاوگ» هم‌اکنون توسط نیروهای دفاعی ارتش استرالیا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدل Steyr AUG A1 با لوله ۴۰۷ میلیمتری

3

«اشتایر آاوگ» را در اصل می‌توان در خانواده تفنگ حمله، تفنگ لوله کوتاه سبک، تیربار سبک، و مسلسل دستی طبقه‌بندی کرد. این سلاح که نخستین بار در سال ۱۹۷۸ میلادی در کشور اتریش تولید شد، همچنان به صورت گسترده توسط نیروهای نظامی جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و در نبردهای مختلف توسط ارتش‌های بزرگ به کار گرفته شده است. مدل استاندارد این سلاح در از سال ۱۹۷۸ میلادی تاکنون همچنان تولید شده است، مدل Para آن از سال ۱۹۸۸ به بعد تولید می‌شود، مدل A3 آن از سال ۲۰۰۴ به بعد در اختیار نیروهای نظامی قرار گرفت و مدل A3 SF نیز از سال ۲۰۰۷ تا امروز تولید شده است.

مدل Steyr AUG A3

4

مدل استاندارد این سلاح کاربردی ۳٫۶ کیلوگرم وزن دارد و از دیگر مشخصه‌های فیزیکی آن می‌توان به طول ۷۹۰ میلیمتری و طول لوله ۵۰۸ میلیمتری اشاره کرد. میزان آتش‌سازی این سلاح بین ۶۸۰ تا ۷۵۰ دور در دقیقه اعلا مشده است و سرعت دهانه مدل استاندارد آن ۹۷۰ متر در ثانیه محاسبه می‌شود. محدوده شلیک موثر این سلاح ۳۰۰ متر است و حداکثر محدوده شلیک آن به ۵۰۰ متر می‌رسد.

مدل Steyr AUG نه میلیمتری

5

مدل Steyr AUG A2 با طول لوله ۴۰۷ میلیمتری

6

مدل Steyr AUG مجهز به سرنیزه آلمانی KCB-77 M1

7

 منبع: مجله تصویری سلاح

Mobna-Telegram

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا