خواندنی

باهنر: اوضاع منطقه بسیار پیچیده شده است/ آمریکا و اسرائیل در پی ایجاد کشوری جدید هستند

موبنا – محمدرضا باهنر در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین اظهار کرد: بعضی فعالیت‌های آمریکا و اسرائیل و اظهار نظرهایشان نشان می‌دهد که علاقه‌مند هستند کشور جدیدی در منطقه حاصل شود و شاید علاقه‌مند به تاسیس کشوری با محوریت کردها باشد.

وی ادامه داد: اگر این مسئله محقق شود از نظر ما یک اسرائیل دوم خواهد بود که می‌خواهند با آن بار و فشار را از روی اسرائیل بردارند.

باهنر همچنین گفت: از طرفی می‌بینیم نخست وزیر ترکیه گفته است که قرارداد ۱۹۱۶ را قبول نداریم و می‌خواهیم به قبل از آن باز گردیم؛ این یعنی تفکر احیای عثمانی بزرگ چرا که قرارداد ۱۹۱۶ باعث تقسیم عثمانی و تشکیل برخی کشورهای منطقه شد. از سوی دیگر اسرائیلی‌ها اعلام کرده‌اند که داعش در حال تمام شدن است و باید به سمت النصره برویم. آن‌ها هنوز تروریست‌ها را به خوب و بد تقسیم می‌کنند، در حالی که از نظر ما همه این گروه‌ها تروریستی هستند و باید با آن‌ها مقابله شود.

باهنر با بیان اینکه اوضاع منطقه بسیار پیچیده شده است، تصریح کرد: ‌شاید در طول سی، چهل سال گذشته سابقه نداشته که ابرقدرت‌های جهان صحبت‌هایشان در این حد علیه هم تهدیدآمیز باشد. مثلا آقای پوتین اعلام کرده است که اگر منافع روسیه تهدید شود و نتوانیم از سلاح‌های متعارف استفاده کنیم از سلاح هسته‌ای استفاده خواهیم کرد که این طور اظهارنظرها کم سابقه است.

وی اضافه کرد: ‌قبلا فقط ایران و آمریکا در منطقه فعال بودند اما الان ترکیه، عربستان و بقیه هم فعال شده‌اند که این باعث پیچیدگی اوضاع منطقه شده است

باهنر با یادآوری عملیات‌هایی که در سوریه و عراق از سوی جبهه مقاومت در حال پیگیری است افزود: دو سه عملیات جدی و سنگین بر حلب سوریه و موصل عراق به صورت حساب شده در حال جلو رفتن است که موفقیت آمیز بوده است و بعضی از پشتیبان‌های تروریست‌ها تقریبا شکست را پذیرفته‌اند. بحمدالله نشانه‌های پیروزی در مقابله با تروریست‌ها دیده می‌شود هر چند ممکن است اوضاع فرهنگی به وجود آمده در اثر وجود تروریست‌ها تا هفت هشت سال آینده باقی بماند. اما از نظر نظامی تروریست‌ها در حال نابود شدن هستند.

دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین در پایان اظهار کرد: بحمدلله کشور فعال منطقه که تصمیم می‌گیرد و تصمیماتش را جلو می‌برد ایران است و بقیه کشورها خودشان را با مواضع ایران تنظیم می‌کنند. زمانی مصر زمانی ترکیه و زمانی اردن به خاطر منافع ملی که دارند مواضعشان با ایران تنظیم می‌شوند. البته ما قوانین منطقه را رعایت می‌کنیم و با دعوت خود کشورها در منطقه حضور داریم.

 منبع: ایسنا 

Mobna-Telegram

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا