خواندنی

تومور پیشرفته و اختلال عروقی مغز عامل مرگ مرحوم رستمی بود

موبنا – دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در بیانیه اعلام کرد: بیمار (محمدرضا رستمی) ۱۰ روز قبل با علامت سردرد شدید ناگهانی به اورژانس بیمارستان شهدای تجریش مراجعه کرد و بررسی های اولیه حاکی از خونریزی مغزی داشت.

این بیانیه می افزاید: بیمار بلافاصله بعد از بستری مورد ام آر آی قرارگرفت و نتایح آن نشان داد که عامل خونریزی یک تومور مغزی پیشرفته به قطر چهار سانتی متر در کف جمجمه وی است که در کنار رگ اصلی مغز قرار داشته و با فشار به آن موجب خونریزی به داخل تومور شده است.

این تومور عملا به مرور زمان رگ های مغز را باریک و غیر طبیعی و مستعد پارگی ساخته بود. بیانیه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آمده است: این تومور به تدریج به عصب بینایی نیز فشار وارد ساخته و دید وی را در زمان مراجعه به سه متر کاهش داده بود و عملا بیمار در شرف نابینایی قرار داشت.

بر اساس این بیانیه، تیم جراحی بیمارستان شهدای تجریش برای نجات جان بیمار پس از بررسی های تخصصی اقدام کرد و. این عمل توسط سه تن از اساتید و جراحان مجرب مغز و اعصاب بیمارستان تحت میکروسکوپ و با استفاده از دستگاه پیشرفته نویگیشن که خطا در عمل را به صفر می رساند، انجام شده است.

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این بیانیه اضافه می کند: چون تومور در کف جمجمه قرار داشت عملا استانداردترین، دردسترس ترین و کم عارضه ترین راه تخلیه تومور از طریق بینی بوده است.

در این شرایط، جراحی از طریق کرانیوتومی و برداشتن جمجمه عوارض بسیار بالایی برای بیماران دارد. بنابراین تومور از راه بینی تخلیه می شود ولی همانطور که تیم پزشکی پیش بینی کرده بود، رگ اصلی مغز به دلیل برداشته شدن فشار تومور بر آن دوباره خونریزی کرد.

بر اساس اعلام این دانشگاه، خونریزی توسط لوله تخلیه و کنترل شد و پس از آن بیمار در بخش مراقبت های ویژه بستری شد. بیمار از روز یکشنبه تا چهارشنبه(هفته گذشته) از دستورات اطاعت می کرد و این نشان می داد که عملا به سمت هوشیاری پیش می رود.

با این حال ایشان روز چهارشنبه ۲۸ مهر دچار عارضه دیگری به نام وازواسپاسم شد که این مسئله نیز از قبل از سوی پزشکان تخمین زده شده بود چرا که از پیش از عمل دارویی برای جلوگیری از این عارضه برای او تجویز شده بود. این عارضه معمولا به دنبال خونریزی مغزی اتفاق می افتد چرا که دیواره رگ های مغزی باریک شده و خونرسانی دچار اختلال می شود. متأسفانه به دنبال این عارضه بیمار به دلیل سکته وسیع مغزی فوت کرد.

بر اساس بیانیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تیم پزشکی و جراحی بیمارستان شهدای تجریش تمام تلاش خود را کردند تا بیمار علی رغم داشتن تومور پیشرفته، خونریزی مغزی پیش از عمل و اختلال در رگ های مغز بتواند به حیات خود ادامه دهد اما برای درمان این عارضه وقت زیادی از دست رفته بود و تلاش­های پزشکان نتیجه نداد.

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نوشت: بدیهی است فقدان چنین شخصیت فرهنگی برای همگان و به خصوص خانواده ایشان بسیار سخت است . اما در چنین شرایطی باید از اظهار نظرهای غیر کارشناسانه پرهیز کرد.

بر اساس نوشته این بیانیه، پرونده پزشکی وی و دلیل مرگ بسیار روشن است. بازگشت به زندگی برای بیماری که با حالت اورژانسی و تومور مغزی و خونریزی مغزی و اختلالات عروقی به بیمارستان مراجعه کرده، کار آسانی نیست. با این حال چنانچه اعتراضی وجود داشته باشد می بایست قبل از هرگونه اتهام و اظهارنظر غیر کارشناسی ، از طریق مراجع و روال­های قانونی اقدام شود.

 منبع: ایرنا

Mobna-Telegram

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا