بازار دیجیتال

عرضه کارت‌های اعتباری در سه سطح به مشتریان

موبنا – به گفته مسوولان بانک مرکزی نرخ سود برای تقسیط 36‌ماهه این کارت‌ها 18 درصد خواهد بود و این کارت‌های اعتباری همانند نمونه‌های خارجی آن عمل می‌کند با این تفاوت که کارت‌های اعتباری ایرانی بر اساس بانکداری اسلامی صادر می‌شود.
برخی از کارشناسان معتقدند اگرچه این کارت‌ها می‌توانند سطح تقاضا را برای خرید کالاها افزایش دهند، اما میزان تامین اعتبار این کارت‌ها و فرآیند واگذاری آن به مشتریان نکات کلیدی است که باید در نظر گرفته شود.
کارت‌های اعتباری به‌طور گسترده برای خرده ‌فروشی و خریدهای جزیی در دنیا استفاده می‌شوند. میزان و سقف اعتباری که به هر شخص داده می‌شود بستگی زیادی به درآمد و توان بازپرداخت او دارد.
شخص پس از تعیین اعتبار می‌تواند از محل این اعتبار، کالا و خدمات مورد نظر را خریداری کرده و در هنگام سررسید آن را یکجا یا به صورت اقساط، بازپرداخت کند. کارت‌های اعتباری الکترونیکی که برای خرده‌فروشی استفاده می‌شود از هر دو سوی خریدار و فروشنده سودمند هستند.
خریداران از حق انتخابی که در پرداخت دارند و توانایی خرید کالاها بلافاصله به وسیله کارت اعتباری لذت می‌برند. در مقابل تجار و فروشندگان نیز با پذیرش کارت اعتباری از پرداخت سریع و تضمین‌شده نسبت به چک و همچنین کاهش هزینه‌های حمل و نقل پول و افزایش گردش حساب و اعتبار خود سود می‌برند.
از آنجا که کارت اعتباری به‌ طور کلی حفاظت بهتری از لحاظ تقلب و سرقت به نسبت پول نقد و چک دارد هر دو طرف معامله از پرداخت امن‌تر در معامله لذت می‌برند.
کانادایی‌ها از بزرگ‌ترین بدهکاران کارت‌های اعتباری در دنیا هستند. بر اساس بررسی‌های انجام‌شده کانادایی‌ها در حال حاضر حدوداً 75 میلیون کارت اعتباری از انواع ویزا، مستر کارت و کارت اعتباری امریکن اکسپرس دارند و بیشتر از 80 درصد از خانوارهای کانادایی حداقل یک کارت اعتباری دارند که در سال‌های اخیر افزایش نیز داشته است. بر اساس آمار منتشر‌شده، درصد زیادی از کانادایی‌ها از کارت اعتباری به عنوان کارت شارژ و نه به عنوان ابزار بهره‌مندی از اعتبار استفاده می‌کنند. به این معنا که در پایان هر ماه تمام بدهی خود را تسویه می‌کنند.
کارت اعتباری در دنیا اصولاً برای پرداخت خریدهای خرد که به‌طور میانگین ارزشی حدود 110 دلار دارند هزینه می‌شود. میانگین ارزش تراکنش برای کارت‌های بدهی کمتر از کارت‌های اعتباری بوده و حدود 45 دلار است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا