خواندنی

تهدید به مرگ عجیب علیه رهبر کره شمالی

موبنا – این یکی از جدی ترین تهدیدهای کره جنوبی علیه همسایه شمالی محسوب می شود که به تازگی پنجمین آزمایش اتمی خود را انجام داده است.

کره جنوبی چند روز قبل هم اعلام کرده بود که در صورت حمله هسته ای کره شمالی، پیونگ یانگ، پایتخت این کشور را به خاکستر تبدیل خواهد کرد.

روزنامه «چوسون ایلبو» کره جنوبی امروز پنجشنبه به نقل از برخی منابع نظامی و بدون افشای نام آنها این موضوع را اعلام کرد و گفت که در صورت لزوم، رهبر کره شمالی را با موشک هایی که در اختیار دارند، هدف قرار می دهند.
بررسی ها نشان می دهد که کره جنوبی در سال های 2 هزار میلادی نزدیک به ۲۰۰ فروند موشک «آتک ام اس» بالستیک از آمریکا خریداری کرد که می تواند با آنها پیونگ یانگ را که در ۹۰ کیلومتری مرز دو کشور قرار دارد، هدف قرار دهد.

در سال ۲۰۱۳ میلادی «کیم یونگ هیون» یک ژنرال ارتش کره جنوبی گفت که در صورت تحرکات خطرناک پیونگ یانگ و مورد حمله قرار گرفتن کشورش، رهبران کره شمالی را هدف قرار خواهند گرفت.

از سوی دیگر تحلیل ها نشان می دهد که حمله به رهبر کره شمالی با موشک بعید است به نتیجه برسد زیرا او احتمالا از پناهگاه های زیرزمینی استفاده خواهد کرد.

آنچه مسلم است اینکه از سال ۱۹۹۸ تا سال ۲۰۰۳ میلادی سیاست آفتاب درخشان رهبران کره جنوبی در راستای پیشبرد وحدت صلح آمیز میان دو کره اجرا می شد اما از ۲۰۰۳ میلادی زمانی که کره شمالی از پیمان منع تکثیر تسلیحات هسته ای خارج شد و بخصوص از سال ۲۰۰۷ میلادی که «لی میونگ باک» رئیس جمهوری وقت کره جنوبی از حزب حاکم سائه نوری قدرت را در اختیار گرفت، روابط دو کشور به شدت تیره شده است.

کره جنوبی طبیعتا دارای سامانه های موشکی قدرتمندی از جمله موشک های «هیونمو ـ ۳» است که می تواند ۵۰۰ کیلوگرم مواد قوی انفجاری را با خود حمل کند اما اینکه بتواند با آن مقام های کره شمالی را هدف بگیرد، موضوعی است که با قطعیت نمی توان بر آن مهر تایید زد.

 منبع: ایرنا 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا