هدف از ایجاد گروه‎های تکفیری، تقابل با بیداری اسلامی بود

دکتر علی‌اکبر ولایتی روز پنجشنبه در دومین همایش بین‌المللی خطر جریان‌های تکفیری در دنیای امروز در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) در قم، اظهار کرد: موج اول بیداری اسلامی در ابتدای قرن 19 شکل گرفت و این موج به دنبال مقابله با استعمارگران ایجاد شد و مسلمانان برای رهایی از چنگال استعمارگران قیام کردند.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: پیش از حضور تکفیری‌های عراق و شام، القاعده در افغانستان و پاکستان فعالیت خود را آغاز کرد؛ بعدها و پس از فعالیت‌های بن لادن، بنیانگذاران این گروه از آن اعلام بیزاری کردند و امروز نیز چنین اتفاقی رخ داده است.

وی گفت: بی نظیر بوتو پاکستان، عربستان و انگلیس را – در گفت‌وگو با بی بی سی) عامل ایجاد القاعده دانسته و به این مساله معترف بود.

ولایتی افزود: پس از بیداری اسلامی چند تقابل با این جریان شکل گرفت که تکفیری‌ها یکی از مهمترین راهکارهای غرب برای مقابله با اسلام بود. سوریه در گذشته تنها کشوری بود که در خط مقدم جبهه مقاومت ایستاد و با اسراییل کنار نیامد و بعدها نیز این جریان را ادامه داد.

وی اظهار کرد: ستون فقرات داعش در عراق و سوریه، مابقی بعثی‌ها و سلفیان بوده‌اند. صدام در اواخر حکومت خود طالبان و القاعده را جذب کرد و عزت ابراهیم نیز بانی این گروه ها در عراق بود.

مشاور امور بین‌الملل رهبر معظم انقلاب بیان کرد: هیلاری کلینتون در کتاب خاطرات خود به تشکیل داعش اعتراف می کند.

176/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا