ادامه تحصیل فرهنگیان دارای مدرک معادل

معاون برنامه‌ریزی و ارتباطات سازمانی وزارت آموزش‌وپرورش گفت:‌ طی مذاکره با وزارت علوم و نامه معاون آموزشی این وزارتخانه مقرر شد دانشگاه‌ها با فرهنگیان دارای مدرک معادل برای ادامه تحصیل همکاری کنند تا مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به آنها ابلاغ شود.

رضا کچوئیان گفت:‌ در سال‌های گذشته منتهی به سال 81، وزارت آموزش و پرورش با دریافت مجوز سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام به تربیت نیروی انسانی متخصص و مورد نیاز خود با مراعات سرفصل‌های دروس مصوب و مورد تایید وزارت علوم در رشته‌های مورد نیاز در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌کند.

وی افزود:‌ آخرین دوره تربیت این نیرو به این طریق در سال 81 بود و افرادی که از مراکز و دانشکده‌های زیرنظر آموزش و پرورش فارغ التحصیل می‌شدند تمایل داشتند تا در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل بدهند اما از سوی وزارت علوم اعلام شد چون مدرک آنها معادل است امکان ادامه تحصیل آنان وجود ندارد و به دلیل همین مشکل از سال 81 به بعد، سازمان مدیریت اعطای مجوز به آموزش و پرورش را برای تربیت نیرو و دادن مدرک متوقف کرد.

کچوئیان ادامه داد :‌ جلسات کارشناسی بسیاری در این رابطه با وزارت علوم برگزار شد و سرانجام این وزارتخانه موافقت کرد آزمون‌های جامعی برگزار شود و افرادی که حدنصاب لازم را کسب کردند به مقاطع بالاتر تحصیلی بروند بر همین اساس به مدت 6 سال، آزمون‌های جامع در سه نوبت برای دارندگان مدرک کارشناسی و سه نوبت برای دارندگان مدارک کارشناسی ارشد برگزار شد.

معاون برنامه ریزی ارتباطات سازمانی و فراسازمانی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد:‌ پس از برگزاری آزمون‌های جامع تعدادی از افراد بودند که حدنصاب نمره علمی را کسب نکردند که با ادامه تحصیل گروهی از آنها با توجه به مصوبه های شورای عالی انقلاب فرهنگی موافقت شد اما فارغ التحصیلان سال 77 تا ورودی‌های 81 که از آموزش و پرورش مدرک معادل گرفته بودند حق ادامه تحصیل نداشتند.

وی بیان کرد: از ‌17 اردیبهشت سال 93 مذاکراتی را با شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام دادیم تا ادامه تحصیل دارندگان مدرک معادل از سال 77 تا 91 امکان‌پذیر شود. با موافقت شورای مذکور این موضوع مورد بررسی قرار گرفت و نهایتاً کمیسیون معین این شورا کمیته مشورتی را تعیین کرد که نمایندگانی از شورای عالی انقلاب فرهنگی، آ‌موزش و پرورش و وزارت علوم در آنجا حضور داشتند و 4 ماده را به عنوان پیشنهاد تصویب کردند تا این افراد بتوانند ادامه تحصیل بدهند.

معاون برنامه ریزی، ارتباطات سازمانی و فراسازمانی وزارت آموزش و پرورش گفت: مرداد ماه 94 در جلسه کمیسیون معین ، پیشنهادات مطرح شده به بحث گذاشته شد که با رای اعضاء مورد موافقت قرار گرفت البته مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در صورتی امکان اجرا دارند که به امضای رئیس جمهور به عنوان رئیس شورا برسد که این روند کمی زمان‌بر است.

کچوئیان عنوان کرد:‌ معاون آموزشی وزارت علوم طی نامه‌‌ای در تاریخ 17 مهر 94 به مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی اعلام کرد تا به دانشگاه‌ها ابلاغ شود با افرادی که دارای مدرک معادل هستند و برای دوره‌های بالاتر پذیرفته شده‌اند، همکاری کنند. متعاقبا مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم طی نامه‌ای در تاریخ 20 مهر 94 به رؤسای دانشگاه آزاد، علمی کاربردی، پیام نور و سایر دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم اعلام کرد ، دارندگان مدارک تحصیلی معادل که تا پایان سال 81 به دوره‌های دریافت مدارک تحصیلی معادل ورود پیدا کرده اند مجاز به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر هستند بنابراین فرهنگیان دارای مدارک معادل که تحصیل آنها متوقف شده بود و افرادی که جدیداً قبول شده‌اند با این مجوز قادر هستند درمقاطع بالاتر تحصیلات خود را ادامه دهند.

وی به نمایندگی از وزارت متبوع خود از مساعدت وزارت علوم در این رابطه قدردانی کرد.

176/