دور دور با پورشه و مازراتی اجاره‌ای

با واردات کالاها و برندهای خاص اروپایی به کشور، افتتاح سیتی سنترها و هایپر مارکتها تمایل بسیاری افراد به سمت زندگی مدرن و پیشرفته را تا جایی پیش برده که توقع آنها در تمام زمینه‌های رفاهی بخصوص خودروها بسیار بالا رفته است.

با واردات خودرهای لوکس و بالا رفتن تب سوارشدن آن ها در بین برخی اقشار مردم بخصوص جوانان و مرفهین ، افراد بیشتری خواستار تهیه خودروهای مدل بالا شده اند.

در این بین نیز برخی افراد که توان خرید چنین خودروهایی را ندارند ناچار مجبور به گرفتن وام می شوند و برای گروهی دیگر نیز اجاره کردن خودرو راه آخر است.

*پرداخت هزینه گزاف برای یک شب

نسل جوان و امروزی به تناسب سن ، سلیقه و علاقه تمایل بیشتری برای داشتن ماشین‌های مدرن دارند که متاسفانه بیشتر آنها با توجه به شرایط مالی و اقتصادی خانواده قادر به تهیه این قبیل خودروها نیستند.

درچند سال اخیر این جریان ، با مانور خودروهای مدل بالا و گرانقیمت در خیابان‌های تهران و دور دورهای شبانه رنگی دیگر به خود گرفته و عده ای از جوانان را برای چند ساعت خوشگذرانی بیشتر زیر بار هزینه و  دردسر زیاد برای داشتن یک ماشین مدل بالای اجاره‌ای می برد.

مدیر یک موسسه کرایه اتومبیل در اینباره می‌گوید: در طول روز افراد زیادی برای اجاره‌ ماشین به ما مراجعه می کنند که اکثر آنها جوان هستند و بیشتر برای موارد کاری، شرکت در یک میهمانی خاص ، قرار ملاقات ، سفر و یا دور دور این ماشین‌های مدل بالا را با قیمت گران اجاره می کنند.

*جیب خالی پز عالی

باور اینکه بسیاری از افراد پول کافی ندارند ولی سوار خودروهای لوکس آن هم از نوع اجاره‌ای می شوند بسیار سخت است.

قضاوت در مورد پول‌دار بودن افراد تنها با تکیه بر خودرویی که سوار می‌شوند اشتباه است زیرا بسیاری از آنها خودرویی مدل بالا کرایه می کنند تا به دور دور، گردش، و حتی یک مهمانی بروند و برای سالم نگه داشتن آن استرس زیادی را تحمل می کنند.

افشین 22 ساله ، در این خصوص می گوید: تا زمانی که گروهی از مردم عقلشان به چشمشان است و یک فرد را با یک دست لباس شیک و یک ماشین مدل بالا آقای مهندس و اقای دکتر خطاب می کنند، امثال من برای جاهای خاص مثل یک میهمانی یا قرار کاری مجبوریم با جیب خالی پز عالی دهیم.

متاسفانه کسانی هستند که کل درآمد شان به اندازه یک سوم قیمت یک ماشین مدل بالا نیست اما برای حفظ آبرو و موقعیت کاری و یا دلایل دیگری سراغ موسسات کرایه این نوع ماشین‌ها می روند و به همه پز ماشین لوکس اجاره ای را می دهند.

*مشتریانی به نام کلاه‌بردار

بسیاری از افراد به زعم اینکه پول،ماشین و لباس شیک، اعتبار شخصیت و یا موقعیت کاری را فراهم می آورد حاضر می شوند برای حضور در یک قرار کاری، رفتن به خواستگاری، میهمانی خاص، رقابت با دوستان و سفر رفتن یک یا دو روز ماشین مدل بالایی را اجاره کنند و دریغ از عقربه‌های ساعت که به سرعت می‌گذرند و به ساعت تحویل ماشین نزدیک می‌شود . آنها تنها ساعتی را خوش می‌گذرانند، ولی غافل از اینکه با نزدیک شدن به ساعت تحویل ماشین شرایط مانند سابق می‌شود و حتی  مدیران این موسسات معتقد هستند که بیشتر مشتریان آنها کلاهبردار هستند  چون ساعاتی را به دروغ با ماشین‌های مدل بالا برای قرارکاری، خواستگاری نقش بازی می‌کنند.

دکتر جعفر بای آسیب‌شناس در اینباره می‌گوید: این جریان ناشی از یک نوع کمبود از نظر خودباوری و اعتماد به نفس و عزت نفس در افراد است زیرا فرد خود را با هویت فعلی قبول ندارد و به دنبال جلب توجه و کسب آبرو، موقعیت اجتماعی بالا با ماشین مدل بالای اجاره‌ای است و حتی از عواقب آن که می‌تواند تصادف و وارد شدن خسارت سنگین به ماشین باشد، غافل می‌شود.

*ماشین عروس کرایه‌ای

افرادی که ماشین اجاره می‌کنند اقشار مختلفی با انگیزه‌های متفاوت هستند  ؛ از خواننده‌ها و کارگردان‌هایی برای کلیپ و فیلم‌هایشان تا زوج‌های جوانی که برای به یادماندنی‌ترین روز زندگی‌شان حاضرند ماشین لوکسی اجاره کنند . آنها حاضرند برای اینکه در فیلم عروسی ماشین لوکس و مدل بالایی باشد، حتی زیر بار قرض هم بروند.

فاطمه 25 ساله می‌گوید: برای بهترین شب زندگیمان حاضر هستیم خاص ترین و بهترین ماشین لوکس و مدرن را با بالاترین هزینه داشته باشیم، به خصوص برای اینکه تمام فامیل حضور دارند و سال‌ها فیلم و عکس شب عروسی برایمان به یادگار می‌ماند.

*فرهنگ سازی و ترویج زندگی اصولی

بهتر است افراد نسبت به داشته‌های خود بیشتر فکر کنند تا نداشته‌‌های خود که به دلیل نداشتن اعتماد به نفس حاضر به پرداخت هزینه گزاف برای یک شب خوشگذرانی نشوند . در این شرایط بسیاری از دختران و پسرانی که در خانواده‌های ضعیف هستند به دنبال قرض گرفتن مبالغ زیادی برای اجاره ماشین‌های لوکس خود را اسیر و گرفتار می‌کنند و حتی در بعضی مواقع ممکن است در اثر اتفاق ناگوار و حادثه برای ماشین ، مجبور باشند کل زندگی‌شان را برای خسارت ماشین اجاره‌ای بدهند و به راحتی از این موضوع غافل هستند.

حال این معضل و مشکل اساسی در جامعه ما نیازمند فرهنگ سازی و ترویج  فرهنگ ساده زیستی در بین افراد جامعه است که با برنامه ریزی‌های دقیق و اصولی و آموزش از طریق تمام ارگان‌های مربوطه از جمله آموزش و پرورش و غیره می‌توانیم این معضل را در جامعه کنترل و کاهش دهیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا