اسراییل: آمریکا نباید به اعراب سلاح بفروشد

روزنامه هاآرتص امروز (سه شنبه) فاش کرد که تل آویو به شدت مخالف فروش سلاح‌های پیشرفته و سنگین به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس است و از واشنگتن خواسته است که قراردادهای سلاح را با آن کشورها تکمیل نکند.

این روزنامه عبری زبان به نقل از یک مسئول نظامی برجسته آمریکا که همراه با اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا در جریان سفر اخیرش به اراضی اشغالی در هفته گذشته رفته بود، گزارش داد، موشه یعالون، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی و مسئولان ارشد این رژیم مخالفت خود را با فروش چند سامانه تسلیحاتی به کشورهای عربی حوزه فارس در پی توافق هسته‌ای با ایران ابراز کردند.

این منبع آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت: چندین توانایی نظامی اصلی وجود دارد که اسرائیل تمایل ندارد کشورهای عربی حوزه خلیج فارس آن را در اختیار داشته باشند و این درخواستی بود که همچنین پیش از دست یابی به توافق با ایران نیز مطرح شده بود.

وی تاکید کرد: مسئولان تل آویو این مساله را مطرح کردند و واشنگتن نیز نگرانی آنها را درک کرد.

روزنامه هاآرتص گزارش داد که باراک اوباما،‌ رئیس جمهوری آمریکا پس از امضای توافق با ایران در شهر لوزان سوئیس از رهبران کشورهای حوزه خلیج فارس برای دیدار با وی در کمپ دیوید دعوت کرد که در این دیدار همچنین مساله افزایش کمک‌های امنیتی آمریکا مورد بررسی قرار گرفت.

از سوی دیگر، این روزنامه عبری زبان گزارش داد که جان کری، وزیر خارجه آمریکا در سفر روز گذشته‌اش به قطر و در جریان دیدار با رهبران شورای همکاری خلیج فارس گفت که کشورش به افزایش کمک‌ها به کشورهای حوزه خلیج فارس از طریق سامانه‌های دفاع موشکی و افزایش فروش سلاح و آموزش یگان‌های ویژه در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بویژه در زمینه مبارزه با تروریسم اهمیت می‌دهد.

این منبع آمریکایی در مصاحبه با این روزنامه عبری زبان گفت که در جریان سفر کارتر به اراضی اشغالی، وی مساله “قرارداد جبرانی” امنیتی در مقابل توافق با ایران را پیشنهاد نداد، بلکه زنجیره‌ای از اقدامات را که آمریکا تمایل دارد در خصوص آنها با تل آویو همکاری کند، مطرح کرد.

این منبع نظامی آمریکایی افزود: سخنانی با مسئولان تل آویو در مورد به روزرسانی سامانه‌های دفاع موشکی اسرائیل و افزایش همکاری برای جلوگیری از ارسال سلاح به حزب الله و حماس و جهاد اسلامی و دیگر گروه‌ها مطرح شد.